Jak wystawić fakturę?

Jak wystawic fakture - Elisoft Blog

Coraz więcej młodych osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Nic w tym dziwnego, kiedy nowoczesne branże technologiczne bardzo szybko się rozwijają i zwiększa się zapotrzebowanie na pracodawców oraz pracowników. W niektórych przypadkach dużo łatwiej jest pracować w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej niż na etacie. Jednakże własna firma to również obowiązki związane typowo ze sprawami księgowymi. Dla wielu początkujących przedsiębiorców temat dotyczący wystawiania faktur jest niezwykle trudny, choć sama czynność nie jest skomplikowana. Jak zatem wystawić fakturę?

Co to jest faktura?

Zrealizowanie usługi lub sprzedaż towaru to połowa sukcesu. Konieczne jest również wystawienie odpowiedniego dokumentu, który będzie potwierdzał tę transakcję. Jest nim właśnie faktura. Przy okazji stanowi ona podstawę do poprawnego rozliczenia podatku. Osobą, która wystawia fakturę jest zwykle ten, kto wykonywał dane usługi na rzecz konkretnej osoby lub sprzedawał jej towar. Co ciekawe, nie ma obowiązku wystawiania faktur na rzecz osób fizycznych (nieprowadzących działalności gospodarczej), chyba że osoby te zażyczą sobie takiego dokumentu - jednak w takich przypadkach, gdy nie jest obowiązkowa faktura, najczęściej istnieje obowiązek wystawienia paragonu. Warto wspomnieć, że coraz więcej osób chce jednak otrzymać fakturę.

Obowiązek wystawienia faktury istnieje zawsze w przypadku świadczenia usług sprzedaży wysyłkowej za granicę, niezależnie czy sprzedaż realizowana jest dla firmy czy dla osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej.

Faktura – jak wystawić?

Aby wystawić fakturę, wystarczy skorzystać z jednego z polecanych programów do faktur, których obecnie jest naprawdę wiele lub opisać ją ręcznie, np. w programie do tworzenia dokumentów tekstowych. Najłatwiej jednak skorzystać z programu do faktur, dzięki czemu nie musisz martwić się o to, że nieprawidłowo wypełnisz formularz. Uzupełniasz dane według przyjętego wzoru, a następnie generujesz plik z fakturą. Taki dokument możesz wysłać internetowo, np. na maila lub umieścić na serwerze do pobrania przez klienta. Można też dostarczyć kontrahentowi fakturę „do rąk własnych”.

Jakie dane zawiera faktura?

Faktura zawiera dane często pojawiające się na podobnych dokumentach, podstawą jednak są informacje dotyczące przedmiotu sprzedaży. Zatem na dokumencie tym na pewno musi się znaleźć:

 • data wystawienia,
 • numer faktury,
 • dane podatnika i nabywcy,
 • numer identyfikacji podatkowej podatnika,
 • data wykonania usługi, dostarczenia towaru lub otrzymania zapłaty,
 • nazwa i ilość towarów lub usług,
 • cena jednostkowa netto,
 • kwoty rabatów i zniżek, jeśli nie są uwzględnione w cenie jednostkowej,
 • wartość sprzedaży netto,
 • stawka podatku,
 • suma wartości sprzedaży netto z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku,
 • kwota podatku od sumy wartości sprzedaży netto z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku,
 • należność ogółem

Faktura VAT, a zwolnienie z podatku

Nie wszyscy, którzy prowadzą działalność gospodarczą, muszą opłacać podatek VAT. Niektóre osoby są zwolnione z tego obowiązku, jednakże muszą umieścić na fakturze informacje, dlaczego są uprawnione do takiej ulgi. Bardzo często młodzi przedsiębiorcy nie osiągają zbyt wysokich rocznych przychodów, dzięki czemu są zwolnieni z podatku VAT i nie są tzw. VAT-owcami. Kwota zwolniona z podatku w 2021 roku wynosi 200 tys. zł. Należy jednak pamiętać, że niektóre usługi są opodatkowane niezależnie od rocznych przychodów, jak np. sprzedaż wysyłkowa czy produkcja i sprzedaż wyrobów z metali szlachetnych (a także inne). Mając to na uwadze, przed wystawieniem faktury warto dokładnie sprawdzić obowiązujące przepisy.

Wystawianie faktur jest naprawdę prostą czynnością. Aby ułatwić sobie ten proces, warto skorzystać z intuicyjnego programu do faktur, takiego jak ELISOFT Faktury 2022. Dzięki niemu szybko wystawisz faktury z VAT jaki bez VAT, uzupełnisz dane kontrahenta, wpiszesz nazwę usługi lub wprowadzisz towar z magazynu i wygenerujesz dokument, który możesz wysłać internetowo lub przekazać w inny sposób kontrahentowi.

Program Elisoft pudełko

Pobierz darmowy program do wystawiania faktur - ELISOFT Faktury

Pobierz teraz